Pula / Pogoda długoterminowa / Prognoza na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień

Pula to chorwackie miasto, położone w południowej części Istrii. To jedno z najciekawszych miejsc w całej okolicy, głównie ze względu na starożytne pozostałości i zabytki, ale także łagodny klimat. Wpływ na pogodę w Puli ma zdecydowanie umiejscowienie miasta w głębokiej zatoce oraz bliskość Morza Adriatyckiego.

Klimat Puli jest określany jako umiarkowanie ciepły, morski z łagodną zimą i ciepłym latem. Do tego opady występują tu przez cały rok, ze zmiennym natężeniem. Jednak nie ma tu typowej pory suchej. Nawet w wakacyjne miesiące lubi popadać. Taka pogoda sprawia, że przez cały rok można tu przyjechać pozwiedzać miasto i okolicę.

Pula pogoda
Pula pogoda długoterminowa na maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Pogoda w Puli

Jeśli chodzi o pogodę w Puli to dobrym momentem na przyjazd może być końcówka kwietnia, kiedy robi się tu już coraz cieplej. Temperatury w ciągu dnia sięgają 17 stopni i z dnia na dzień będą wzrastać. Na zwiedzanie jest to idealna pogoda. Jedynie wieczorami trzeba będzie się cieplej ubrać. Dla osób bardziej ciepłolubnych lepszym miesiącem na przyjazd do Puli będzie maj i czerwiec, wówczas jest już po prostu naprawdę przyjemnie. Temperatury dochodzą do ponad 20 czy nawet 25 stopni, a wieczorami jest zapewniony komfort termiczny. W maju lubi popadać, co warto mieć na uwadze planując majówkowy wypad.

Jeśli chodzi o pełnie lata i najgorętsze miesiące to zdecydowanie wygrywa tu lipiec i sierpień. Wówczas można spodziewać się nawet 30 stopni w cieniu. Zaletą odwiedzin akurat w tym czasie jest ilość godzin słonecznych w ciągu doby, która dochodzi do 14-stu. Lipiec i sierpień to także miesiące w których opady deszczu są stosunkowo najmniejsze, ale mogą się zdarzyć, szczególnie w postaci gwałtownych burz. Wieczorami natomiast temperatura sięga 20 stopni.

Dobra pogoda utrzymuje się w Puli jeszcze przez wrzesień, kiedy słupki temperatur sięgają 24 stopni, a wieczorami jest całkiem przyjemnie. Jednak zwiększa się zdecydowanie ilość deszczowych dni. W październiku nadal w ciągu dnia mamy około 19-stu stopni, natomiast wieczory są już chłodne (12 stopni). Także liczba godzin słonecznych spada do ośmiu w ciągu doby.

Zima w Puli jest stosunkowo łagodna, bo temperatura nie spada poniżej 3-4 stopni, nawet nocą. Rzadko występują tu zarówno przymrozki, jak i opady śniegu. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, kiedy w ciągu dnia średnio temperatura wynosi około 10 stopni. Zwiększa się liczba deszczowych dni, natomiast godzin słonecznych w ciągu doby jest coraz mniej. W zimowe miesiące w Puli występują także mgliste dni, ze względu na wilgoć tu panującą. Najbardziej mokrym miesiącem w ciągu całego roku w Puli jest luty. Temperatura powietrza powoli podnosi się od marca.

Prognoza pogody Pula
Prognoza pogody Pula / Wiosna, lato, jesień!

Temperatura wody w Puli

Temperatura morza w Puli nadaje się do kąpieli mniej więcej w maju. Wówczas nagrzewa się do około 20 stopni. W czerwcu natomiast można spodziewać się nawet i 25 stopni. Najcieplejsze morze jest w lipcu i sierpniu, wtedy woda nagrzewa się do 28-29 stopni. Taka temperatura trzyma się jeszcze we wrześniu (24 stopnie), a i w październiku przy dobrej aurze będzie można skorzystać z morskiej kąpieli (22 stopnie). Potem stopniowo morze zaczyna się ochładzać. Jednak nawet przez najzimniejsze miesiące jego temperatura nie spada poniżej 10 stopni.

Po wiele więcej inspiracji na podróże nie tylko po Istrii, ale także po całej Chorwacji warto zajrzeć w media społecznościowe, gdzie oprócz pogody można dowiedzieć się także o okolicznych atrakcjach, jak i miejscach godnych uwagi. Pula to nie jedyne fantastyczne miasto, gdzie można spędzić wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *